zabezpečovací a požární technika
          bezpečnostní dveře a trezory
                    zabezpečení objektů a vozidel

O firmě arrow Požární hlásiče a systémy arrow Testování požárních hlásičů a detektorů
cat_smoke.jpg

Testování požárních hlásičů a

požárních detektorů

 

Po namontování je vhodné požární hlásiče a detektory otestovat. Tento test je vhodné opakovat nejméně jednou za 6 měsíců. Předejdete tak nefunkčnosti požárního hlásiče ve chvíli, kdy jej bude třeba k upozornění na vznikající požár.

Test požárního hlásiče lze provést několika způsoby. Nejběžněji se test provádí lokálně testovacím tlačítkem. U některých typů požárních hlásičů a zvláště u požárních detektorů je však nutné test provést pomocí aerosolu nebo kouře.

Test testovacím tlačítkem

Většina požárních hlásičů disponuje testovacím tlačítkem. Při podržení či stisknutí tohoto tlačítka požární hlásič vydá zvukový signál jako potvrzení správné funkčnosti. Pokud se jedná o požární detektor zapojený do požárního systému, nemusí se tento typ testu přenést na centrální jednotku (záleží na typu detektoru). K testu je potom potřeba využít jiné metody.

Test požárním aerosolem

K testování požárních hlásičů a detektorů se vyrábí testovací aerosolový sprej. Tento sprej navodí detektoru iluzi kouře. Ve chvíli, kdy aerosol pronikne do detekční komory (cca 5s), začne detektor reagovat. Požární hlásiče jsou konstruovány na valivý kouř u stropu. Při testu je nutno stříknout aerosol do štěrbiny mezi stropem a detektorem. Stříknutí aerosolu přímo na přední stranu požárního hlásiče nevyvolá požární poplach.

Test cigaretovým dýmem

V domácích podmínkách lze využít k testu požárního hlásiče cigaretový dým. Pokud fouknete větší množství cigaretového dýmu do štěrbiny mezi stropem a detektorem, vyvoláte tak požární poplach. Reakce na pronikající kouř do vnitřností požárního hlásiče bývá cca 10 sekund. Při tomto testu je nutné dávat pozor na silný zvuk sirény, který by mohl poškodit sluch.

Testování požárních hlásičů a detektorůNaše nabídkaZabezpečovací zařízení       Poradna       Právní doložka       Mapa stránek       Kontakt